WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA URZĘDU MIEJSKIEGO W BARCZEWIE

Zasłużeni medycy

WARMIŃSKO-MAZURSKA IZBA LEKARSKA
Warmińsko-Mazurska Izba Lekarska regularnie wyróżnia dokonania swoich członków. Rozmawiamy z laureatami odznaczenia „Zasłużony Lekarz Warmii i Mazur” oraz Nagrody im. prof. Edwarda Lenkiewicza.

W tym roku Warmińsko-Mazurska Izba Lekarska wyróżniła dwie osoby tytułami „Zasłużony Lekarz Warmii i Mazur”. Oboje to medycy w wieloletnim doświadczeniem. „Ja odsłaniając w Internecie Facebooka, patrzę – lista jest, na której znalazłem się, byłem niesamowicie zaskoczony, ponieważ co prawda 50 lat temu skończyłem studia, ale pracuję w różnych miejscach i takie wyróżnienie ze strony wskazujących było dla mnie dużym, dużym szokiem i takim miłym przeżyciem. Motywacja na pewno zawsze jest do przekazania tego czego ja się nauczyłem w życiu młodym adeptom sztuki medycznej” – mówi lek. dent. Sławomir Mazur, jeden z odznaczonych. „Pracuję jako lekarz położnik-ginekolog pięćdziesiąty pierwszy rok. Pierwszych pięć lat w Olsztynie, a 45 lat w Barczewie. W tej chwili pięć Polek dziennie umiera z powodu raka szyjki. Nasza diagnostyka pracochłonna nie jest doskonała. Zaczynamy szczepienia dziewczynek w tym roku, dwunasto- i trzynastolatek. I w ogóle diagnozowanie wirusa HPV to jest przyszłość i to nas cieszy” – mówi o swojej pracy lek. Halina Jednorowska-Kozłowska, druga z tegorocznym laureatek odznaczenia „Zasłużony lekarz Warmii i Mazur”.

Warmińsko-Mazurska Izba Lekarska przyznała też dwie nagrody im. prof. E. Lenkiewicz – to nagrody wręczane młodych lekarzom za ważne publikacje naukowe. „Moja praca dotyczyła ekspresji akwaporyn w raku gruczołowym płuca. Akwaporyny są to kanały wodne, które odpowiadają za transport wody, ale i innych cząsteczek czy też substancji i celem pracy było zbadanie, czy te cząsteczki występują w komórkach raka gruczołowatego płuca, a jeżeli występują, to czy mają jakąś korelację z danymi klinicznymi dotyczącymi danych medycznych pacjentów. Co mnie skłoniło do tych badań? Zamiłowanie do fizjologii i patofizjologii, koło naukowe od drugiego roku studiów, no i z katedrą jestem związany do dnia dzisiejszego już jako asystent” – wyjaśnia lek. Łukasz Jaśkiewicz, jeden z tegorocznym laureatów.

Druga z nagrodzonych prac dotyczyła raka trzustki. „W tej pracy zajmowałem się tematyką nerwów i ich wpływu na nowotworzenie. Rak trzustki jest to nowotwór z jednym z najgorszych rokowań, wobec tego wciąż brak w nim dobrych metod leczenia i stąd pomysł na tę pracę. To była moja pierwsza praca i w związku z tym od razu wypłynąłem na głęboką wodę i postanowiłem napisać ją w języku angielskim. Pierwszy strzał padł na czasopismo „Cancers”, które jest dosyć dobrze punktowane i udało się” – mówi lek. Michał Gola, drugi z tegorocznych laureatów nagrody im. prof. E. Lenkiewicza.