Jerzy Nowosielski uznawany jest za jednego z najwybitniejszych twórców polskiej sztuki XX wieku. Teraz jego prace wypełniły przestrzenie Galerii BWA w Olsztynie. Wystawa „Po śladach…” skupia się na ikonie, mocno akcentując związek artysty ze sferą duchową. Niektóre z tych obrazów są częścią kolekcji kościelnych i prywatnych. „One mają swoją konkretną rolę w konkretnej przestrzeni i kontekście, my ten kontekst trochę zmieniamy, również przez to, że wychodząc od duchowej części twórczości Nowosielskiego, mówimy także, jak ona wpłynęła na kolejne pokolenia” - podkreśla Małgorzata Bojarska-Waszczuk, dyrektor Galerii BWA w Olsztynie.
Prace Jerzego Nowosielskiego uzupełniają dzieła związanych z nim artystów. Jego przyjaciół, uczniów oraz osób, które zainspirował. „U każdego z tych artystów jest ta własna droga zaznaczona, że początek jest dany, pomysł jest dany, duch jest dany, a potem oni robili, co ich własna potrzeba artystyczna przyniosła” - mówi kurator wystawy Michał Bogucki. Częścią wystawy jest także film Jana Lubicza Przyłuskiego, dotyczący realizacji Nowosielskiego w cerkwi w Górowie Iławeckim.
Jerzy Nowosielski zmarł 21 lutego 2011 roku. Pozostawił po sobie uwiecznione na płótnach pejzaże, abstrakcje, portrety i martwe natury. Do jego najbardziej znanych prac należą jednak kobiece akty i ikony. Artysta zwykł mawiać, że cerkiew i akt są do siebie podobne, a cerkiew i kobieta – to Królestwo Boże na ziemi.