Oczyszczalnia ścieków w Mławie – inwestycja o wartości 50 milionów złotych, rozpoczęta w 2016 roku, nie byłaby w tym momencie niemal gotowa, gdyby nie decyzja lokalnych władz o sfinansowaniu jej w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. „Znaleźliśmy partnera prywatnego, który wybudował i zaraz odda do użytku oczyszczalnię, którą będzie zarządzał przez 30 lat. Gwarancja stałej stawki za odbiór i oczyszczanie ścieków to bardzo ważne i zapisane w umowie” - mówi burmistrz Mławy Sławomir Kowalewski.
Inwestycja w Mławie, a także obserwacje podobnych dobrych praktyk, stały się punktem wyjścia do organizacji konferencji „Partnerstwo Publiczno-Prywatne. Stare – nowe możliwości finansowania dla samorządu”. Inicjatorem spotkania było Starostwo Powiatowe w Olsztynie, na którego zaproszenie odpowiedziało ponad 40 samorządowców, dyrektorów instytucji publicznych oraz przedsiębiorców.
Dyskutowano między innymi o konkretnych warunkach, jakie musi spełniać inwestycja, by można było finansować ją w formule PPP oraz o perspektywach rozwoju tej formy pozyskiwania środków. „Jest cała gama sektorów, w których PPP się sprawdza, dotyczy to zarówno dróg szybkiego ruchu czy w ogóle utrzymania infrastruktury drogowej, do tego gospodarka komunalna, odpadami, wodno-ściekowa, jak i bardziej wysublimowane inwestycje, jak rewitalizacja obszarów miejskich” - wymienia Michał Piwowarczyk z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. „Przede wszystkim musi to być solidny model biznesowy, jeżeli chodzi o dostarczanie usług publicznych. To znaczy, że partnerowi prywatnemu powinno się opłacać to, żeby współpracować z danym podmiotem publicznym, a podmioty publiczne często zapominają o tym aspekcie” - zaznacza Bartosz Mysiorski z kancelarii prawnej Dentons.
Konferencja w Starostwie Powiatowym w Olsztynie została zorganizowana jako element promocji gospodarczej powiatu olsztyńskiego. Szczegółowe informacje na temat partnerstwa publiczno-prywatnego można znaleźć w Internecie: www.ppp.gov.pl.