WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA URZĘDU MIEJSKIEGO W BARCZEWIE

Terapia dźwiękiem

WYJĄTKOWE SERCE
Grali, śpiewali, tańczyli i malowali. Wyjątkowym koncertem podopieczni Stowarzyszenia Wyjątkowe Serce podsumowali zajęcia muzykoterapii.

Pomaga w leczeniu i rozwija talenty. Mowa o muzykoterapii, którą w pracy z dziećmi i młodzieżą autystyczną zastosowali specjaliści z Zespołu Placówek Edukacyjnych w Olsztynie. „Połączenie teatru, tańca, muzyki, śpiewu, czyli to wszystko, co jest bardzo ważne w funkcjonowaniu naszych uczniów i myślę, że daje im to dużą radość i zadowolenie, bo obserwowaliśmy cały rok działań naszych dzieci i dzisiaj myślę, że warto było ciężko pracować przez cały rok” - mówi Maria Jasińska-Zamarja ze Stowarzyszenia Wyjątkowe Serce. Uczniowie ZPE rozwijali zdolności muzyczne na specjalnych zajęciach. Dzieci uczyły się piosenek, śpiewania, gry na instrumentach, a także malowały i tańczyły. Efekty zaprezentowano na koncercie podsumowującym projekt.

Terapeuci podkreślają, że zajęcia z muzykoterapii przynoszą zaskakujące efekty w pracy z dziećmi autystycznymi. Ta forma terapii obniża u nich napięcie emocjonalne, pomaga w reagowaniu na dźwięki i usprawnia funkcje poznawcze, takie jak skupienie uwagi i koncentracja. „Muzykę odbieramy jako coś bardzo przyjemnego, ale aktywne formy muzyczne wymagają jednak koncentracji, wymagają również umiejętności skupienia uwagi, umiejętności czekania na swoją kolej, umiejętności współpracowania w grupie, co jest bardzo istotne dla dobrego funkcjonowania dzieci” - podkreśla Lucyna Kulawczuk, koordynator projektu muzykoterapii w Zespole Placówek Edukacyjnych w Olsztynie.