Lidzbark Warmiński to dobry przykład miasta, które – choć niewielkie – przechodzi wielkie zmiany. W ciągu ostatnich 12 miesięcy miasto zrealizowało inwestycje warte ponad 70 milionów złotych, z czego ponad 50 milionów stanowiło dofinansowanie unijne.
Zacznijmy od kultury. Sercem plenerowych wydarzeń kulturalnych jest amfiteatr u stóp Zamku Biskupów Warmińskich. Inwestycja to przede wszystkim budowa widowni na ponad 2000 miejsc, zakup sceny z zadaszeniem, zakup oświetlenia scenicznego i nagłośnienia, ale też budowa Centrum Rzemiosł i Kultury Warmińskiej, które pełni funkcję zaplecza dla sceny i miejsca spotkań lokalnych artystów.
Miastu przybyło miejsc, które żyją sportem. Choćby takich, jak boisko przy Szkole Podstawowej nr 1 czy nowe boisko wielofunkcyjne przy ulicy Orneckiej. To pierwszy taki obiekt w tej części Lidzbarka Warmińskiego. Umożliwia uprawianie wielu dyscyplin: jest tu bieżnia lekkoatletyczna oraz boiska do koszykówki, siatkówki plażowej, piłki nożnej i tenisa ziemnego.
O poziomie rozwoju miasta świadczą nie tylko liczba ofert kulturalnych czy sportowych. Ważny jest też stan dróg, po których poruszają się mieszkańcy i turyści. Powstały nowe parkingi, jak choćby ten przy ulicy Kromera, poprawia się także dojazd do posesji. Mieszkańcy już korzystają z nowo wybudowanej ulicy Konarskiego we wschodniej części miasta. Gmina miejska Lidzbark Warmiński, chcąc być atrakcyjną i przyjazną dla przedsiębiorców, poprawia dostęp do strefy przemysłowej. Także tu ruszyła budowa nowej drogi prowadzącej do terenów przewidzianych pod strefę ekonomiczną.
Miasto stawia również na polepszenie infrastruktury miejskiej w różnym wydaniu. Pod koniec 2018 roku do użytku oddano kolejny teren rekreacyjno-parkowy. Chodzi o „suchą fosę” położoną na terenie dawnego parku pomiędzy ul. Krzywą a ul. Wiślaną. Z kolei w budynku przy samej ul. Wiślanej dobiega końca remont kolejnych mieszkań socjalnych. Dzięki środkom na rewitalizację również dorośli lidzbarczanie będą mieli możliwość aktywizacji zawodowej. Ośrodek Aktywizacji Zawodowej, który tu powstaje, da możliwość dostosowania się do rynku pracy.
Lidzbark Warmiński dostał zielone światło, by stać się uzdrowiskiem. Skorzystać z niego będą mogli pacjenci cierpiący na różne schorzenia – od kardiologicznych po reumatologiczne. Na razie miasto ma wyznaczony obszar ponad 25 hektarów w urokliwej dolinie Symsarny. W najbliższej przyszłości powstaną tu: tężnia, promenady, place zabaw, parkingi, oświetlenie i uzbrojenie terenu pod dalsze inwestycje.
„2018 rok to rok pełen aktywnej działalności naszego miasta. Kilkanaście inwestycji, miliony pozyskanych środków zewnętrznych i przede wszystkim mocna i aktywna działalność naszego społeczeństwa. To jest chyba najważniejsza rzecz, której możemy doświadczyć tutaj, w Lidzbarku Warmińskim, to jest aktywizacja społeczna oparta też na finansach zewnętrznych. Nie dość, że aktywnie pracujemy, to i aktywnie pozyskujemy środki finansowe. Oby tak dalej, abyśmy mogli rozwijać nasze miasto w taki sposób, który da nam szczęście wszystkim – tym którzy mieszkają i tym, którzy będą chcieli mieszkać w Lidzbarku Warmińskim” - mówi burmistrz Lidzbarka Warmińskiego Jacek Wiśniowski.
Lidzbark Warmiński staje się miastem nie tylko coraz bardziej funkcjonalnym, ale i urokliwym. Choć należy do Cittaslow – sieci miast dobrego i spokojnego życia – to czas na pewno się tu nie zatrzymał.