WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA URZĘDU MIEJSKIEGO W BARCZEWIE

Jubileusz Pasymia

PASYM
635-lecie nadania praw miejskich to doskonała okazja, by przedstawić walory Pasymia.

Pasym to piękne miasto usytuowane w malowniczej części województwa warmińsko-mazurskiego. Gmina Pasym zajmuje powierzchnię niecałych 15 000 ha, z czego znaczną część stanowią lasy i jeziora. Pasym uzyskał prawa miejskie w 1386 roku, co czyni go jednym z najstarszych mazurskich miast. Obecnie gminę zamieszkuje prawie 5400 osób.

W związku z jubileuszem 635-lecia Pasymia, warto przyjrzeć się ciekawym miejscom znajdującym się na terenie miasta.

KOŚCIÓŁ EWANGELICKO-AUGSBURSKI

XV-wieczny kościół ewangelicko-augsburski to jeden z pasymskich obiektów wpisanych do rejestru zabytków. Świątynia miała pierwotnie także charakter obronny. Ciekawe wnętrze kościoła należy do najcenniejszych w tej części Mazur.

RATUSZ

Ratusz miejski powstał w 1855 roku. Wzorowany jest na zamku w Babelsbergu. Całość zwieńczona została krenelażem z małymi wieżyczkami w narożnikach.

KOŚCIÓŁ P. W. NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA

Kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa to neogotycka świątynia, której budowę zakończono w 1876 roku. Powstała w miejscu istniejącego tu niegdyś zamku, o czym świadczą dawne mury.

WIEŻA CIŚNIEŃ

Wieża ciśnień znajdująca się w Pasymiu wybudowana została w 1911 roku wraz z przybudówką, która niegdyś pełniła funkcję łaźni miejskiej. W 2000 roku została wpisana do rejestru zabytków.

MIEJSKI OŚRODEK KULTURY

Miejski Ośrodek Kultury w Pasymiu mieści się w odrestaurowanym budynku po byłym kinie. Posiada różnorodną ofertę kulturalno-rozrywkową, przeprowadzane są tu także cykliczne imprezy i warsztaty.

Te wszystkie miejsca sprawiają, że Pasym naprawdę warto odwiedzić. „To historia i wyjątkowość tego miejsca, a drugie to walory przyrodnicze, które mamy. Niewątpliwie to przyciągać powinno wszystkich. Trzeci aspekt, o którym muszę powiedzieć, wspaniali mieszkańcy, także myślę, każdy kto przyjedzie do nas, będzie czuł się dobrze” – podkreśla burmistrz Pasymia Cezary Łachmański. 635-rocznica otrzymania praw miejskich to nie lada okazja do świętowania. Z tej okazji od 9 do 11 lipca obchodzone są Dni Pasymia. „Będziemy mieli teatry uliczne, będziemy mieli pokazy sztuk cyrkowych, kuglarstwa, kiermasze. Naprawdę będzie się działo bardzo wiele” – zapowiada burmistrz Łachmański.