Paweł Amulewicz, Telewizja Kopernik: Ilu uczniów jest w Szkole Podstawowej w Zespole Placówek Edukacyjnych?
Joanna Szczepańska, psycholog: Szkoła Podstawowa w Zespole Placówek Edukacyjnych łącznie z zespołem rewalidacyjnym liczy około 200 uczniów.
Z jakimi wyzwaniami pomagacie im się mierzyć?
My bardzo indywidualnie podchodzimy do każdego dziecka. Bardzo indywidualnie podchodzimy też do rodzica i tego, z czym dziecko do nas przychodzi, z całym jego bagażem doświadczeń, z emocjami. Jesteśmy zespołem. Wymieniamy się swoimi spostrzeżeniami. Jesteśmy blisko siebie, blisko ucznia, blisko jego rodziny.
Trudno mówić tutaj o ogólnym programie nauczania. Zajęcia są często modelowane pod kątem potrzeb ucznia.
Dokładnie tak. Jeżeli chodzi o uczniów, to dla nas podstawą jest orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, gdzie zawarte są wszelkie wskazówki do pracy, zajęcia specjalistyczne, formy, metody pracy z dzieckiem. I my jako zespół zbieramy się i zastanawiamy się, co jeszcze można dla tego dziecka zrobić, jak zindywidualizować jego ścieżkę.
Jaki progres widzicie u uczniów na przestrzeni 8 lat nauki?
My się bardzo zżywamy z naszymi uczniami. Jesteśmy blisko nich. Dla nas często te rzeczy są niezauważalne, bo śmiejemy się, że jesteśmy jak rodzina, bo jesteśmy cały czas przy nich. To ktoś z zewnątrz, jak przychodzi rodzic i mówi: o, wyszliśmy gdzieś i jakie duże postępy, co się teraz zadziało. I my później analizujemy, że przyszedł z takim bagażem, tutaj gdzieś ten plecaczek wyposażaliśmy i teraz wychodzi z nowymi kompetencjami, rozszerzonymi umiejętnościami społeczno-emocjonalnymi. To jest dla nas bardzo ważny obszar pracy. Szczególnie dla mnie jako psychologa.
Dziękuję za rozmowę.